Poznaj mnie - Wojciech Król - poseł na Sejm RP

Z Królem #dasię, czyli kilka słów o mnie

Dzień dobry!

Nazywam się Wojciech Król, mam 38 lata, jestem posłem i mysłowiczaninem. Wraz z żoną Magdaleną oraz naszym synkiem Maksymilianem mieszkamy w Janowie.

Z wieloma mieszkańcami Mysłowic już zdążyłem się poznać – to właśnie tutaj, w Mysłowicach, mieszkam i działam niemal przez całe moje dotychczasowe życie. W tym miejscu chciałbym przedstawić się także Tobie.

Pochodzę z Brzęczkowic, gdzie do dzisiaj mieszkają moi rodzice. Jestem absolwentem Szkoły Podstawowej nr 6. To właśnie w brzęczkowickiej podstawówce odkryłem swoje pasje i poznałem, co to znaczy działać i być aktywnym uczniem. Najpierw zostałem przewodniczącym klasy, a następnie szkoły. Aktywności na rzecz kolegów i koleżanek nie porzuciłem będąc także licealistą. W Mysłowicach ukończyłem II Liceum Ogólnokształcące.

Po maturze postanowiłem spełnić swoje marzenie o pracy w mediach. Początkowo pracowałem w radiu, a następnie w Telewizji Polskiej w Warszawie, gdzie miałem przyjemność pracować w lubianym przez widzów „Pytaniu na śniadanie”.

Ważna była dla mnie również dalsza nauka. Jestem absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, gdzie studiowałem organizację produkcji filmowej i telewizyjnej. Ukończyłem realizację programów dziennikarskich w słynnej Szkole Filmowej w Łodzi oraz studia podyplomowe z zakresu dziennikarstwa i akademii zarządzania  w Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

Mając 25 lat postanowiłem zrezygnować z pracy w Warszawie i powrócić do Mysłowic. Zostałem  dyrektorem kancelarii prezydenta Mysłowic, gdzie przez cztery lata kierowałem promocją miasta i polityką informacyjną. W tym czasie miałem ogromną przyjemność realizować ciekawe przedsięwzięcia.

Jednym z wyzwań był problem związany z „odpływaniem” absolwentów gimnazjów do sąsiednich miast. Dlatego też po raz pierwszy w Mysłowicach zorganizowałem promocję mysłowickich szkół ponadgimnazjalnych. Za sprawą zdjęć, które pojawiły się na miejskich billboardach, uczniowie mysłowickich liceów, techników i szkół zawodowych pokazali, na jakich kierunkach młodzi mysłowiczanie mogą kontynuować edukację w Mysłowicach.

Zajmując się promocją miasta postanowiłem przypomnieć mysłowiczanom o tym, jak mocno w naszym mieście zakorzeniona jest muzyka alternatywna i jak wielu muzyków tego nurtu pochodzi właśnie z Mysłowic. W 2013 roku wydana została płyta „Mysłowice Dobrze Brzmiące” będąca kompilacją, na którą złożyło się trzynaście piosenek – każda autorstwa zespołu lub muzyka z Mysłowic. Utrzymana w tej konwencji kolejna składanka „Mysłowice Dobrze Brzmiące 2” została wydana rok później.

Moja praca w Mysłowicach została zauważona przez marszałka. Na poczatku 2015 roku zostałem dyrektorem gabinetu marszałka województwa śląskiego. Pracując w województwie nie zapomina o Mysłowicach; w tamtym czasie przyczyniłem się do pozyskania przez Mysłowice dofinansowania na budowę hali sportowej przy mysłowickim Zespole Szkół Sportowych.

Podczas ostatnich wyborów parlamentarnych po raz pierwszy postanowiłem zawalczyć o mandat posła. Dzięki poparciu licznej grupy wyborców – w większości mysłowiczan – nasze miasto po raz pierwszy od wielu latach zyskało swojego przedstawiciela w Sejmie.

Jestem członkiem parlamentarnej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Samorządu terytorialnego i Polityki Regionalnej. Należę ponadto do sześciu zespołów; ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, cukrzycy, ochrony Puszczy Białowieskiej, opieki nad osobami niesamodzielnymi, uniwersytetów trzeciego wieku oraz parlamentarnego zespołu województwa śląskiego. Swoje poselskie biuro prowadzę w Mysłowicach pod adresem Grunwaldzka 20.


 • 1985

  Urodziłem się w 1985 roku
 • 1992

  rozpocząłem edukację w Szkole Podstawowej nr 6 w Brzęczkowiacach
 • 1997

  mając 12 lat zostałem przewodniczącym klasy
 • 1999

  ...a będąc uczniem 8 klasy, koledzy i koleżanki wybrali mnie na stanowisko przewodniczącego szkoły
 • 2000

  rozpocząłem naukę w II Liceum Ogólnokształcącym w Mysłowicach, gdzie także pełniłem funkcję przewodniczącego klasy i szkoły
 • 2004

  rozpocząłem studia na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W 2007 roku obroniłem tam licencjat
 • 2005 - 2008

  pracowałem w mediowej spółce Ad.point (późniejszy Eurozet)
 • 2008

  w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie ukończyłem studia podyplomowe z dziennikarstwa i zarządzania
 • 2010

  uzyskałem magisterium w PWSFTviT w Łodzi
 • 2008 - 2010

  pracowałem w Telewizji Polskiej m.in. w magazynie "Pytanie na śniadanie")
 • 2010

  wróciłem do Mysłowic - prezydent Edward Lasok powierzył mi kierowanie swoją kancelarią
 • 2011

  ukończyłem studia podyplomowe z akademii zarządzania w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
 • 2014

  marszałek województwa śląskiego zatrudnił mnie na stanowisku dyrektora swojego gabinetu
 • 2015

  po raz pierwszy kandydowałem do Sejmu. Uzyskałem zaufanie 7465 wyborców z okręgu katowickiego i objąłem mandat posła
 • 2019

  po raz drugi kandydowałem do Sejmu. Uzyskałem zaufanie wyborców z okręgu katowickiego i objąłem mandat posła